Milan Valis píše:
- vytah, extra naklad za doinstalovani kontroly lan pravdepodobne vysvetluje rozdil mezi nasim domem a Terezinskou,
No, nemyslím si, že je nejlepší metoda to srovnávat s jiným domem, vhodnější je to dle mého porovnat s fakturací z let předchozích, tam se dají vyčíst důvody rozdílu. Mrkněte do "
odběrných míst" pro partřičné roky, jsou tam uvedeny veškeré fakturované náklady po položkách pro jednotlivé výtahy.
Milan Valis píše:
- naklady za SVJ jsou oddeleny, ale presto by mely byt dle meho celkove stejne jako v predchozim vyuctovani... Je to tak?
Ano, ale pouze u odměn statutárních orgánů - jejich výše je pevně dána a byla kdysi odsouhlasena shromážděním. Odměny tak nelze nijak navyšovat. Co se ale mění jsou ostatní náklady na provoz SVJ. I ty lze po jednotlivých položkách vyčíst ze souborů "
odběrná místa" pro jednotlivé roky. V roce 2010 náklady výrazně vzrostly a to z toho důvodu, že bylo vlastníkům doporučeně rozesíláno vyúčtování let 2008 a 2009, že byly opakovaně a doporučeně rozesílány upomínky dluhů jak na zálohách, tak i na vyúčtování a také rozesílány nové předpisy. Tím stouplo především poštovné, ostatní náklady jsou na stejné výši. Proč se výbor SVJ nakonec rozhodl většinu korespondence vlastníkům zasílat doporučeně, přestože se kdysi domluvilo, že bude postačovat obyčejná pošta? Protože se objevili "chytráci", kteří se začali vymlouvat, že jim nebyly zaslány upomínky dluhů, že jim nebyly zaslány aktuální předpisy a že nevěděli, že mají něco uhradit... prostě proto, že dluhy vlastníků vůči SVJ začaly neskutečně stoupat. Bohužel, náklady na poštovném za ty, co si neplní své povinnosti, pak uhradíme všichni. Ale i tak si výbor stojí za tím, že je potřeba dluhy z dlužníků dostat co nejrychleji, to je zájem SVJ.
Milan Valis píše:
- to snad neni porovnatelna hodnota, spotreba v Kc, pro srovnani zda spotreba stoupa ci klesa diky provedenym opatrenim je prokazatelna a diskutovatelna, srovnavam-li spotrebu v kW... Prosim o tyto udaje.
Ano, zjednodušil jsem spotřebu el. energie na hodnotu v Kč, protože to je to, co se ve skutečnosti vyúčtovává. Je to podobné asi jako účet za telefon. Také neřešíte to, kolik jste měl hovorů, ale kolik vás to nakonec stálo peněz. Kolikrát k úspoře ale nemusí vést snížení počtu nebo délky hovorů, ale třeba až změna tarifu. Ale to jen pro příklad. Zkusím Vám tedy dohledat na fakturaci PRE spotřebu v kWh, dejte mi ale tak den-dva a umístím to tady. Ale myslím si, že bude stejně těžké posoudit účinnost úsporných opatření - a to z toho důvodu, protože chování obyvatel domu při svícení v domě není konstatní. Jsou období, kdy se v domě objeví nájemníci, kteří prostě nehodlají šetřit a budou si svítit i ve dne. Nebo si rozsvítí i jen kvůli několika vteřinám, než se jim otevře výtah. A můžete jim to vytýkat jak chcete, ignorují Vás. Na druhou stranu ale musím přiznat, že od nového roku jsem zatím nikoho na svícení přes den neupozorňoval, stejně jako na kouření na chodbách a ve výtahu - protože tyto lidi již v domě nepotkávám, pravděpodobně se odstěhovali. A jak jsem již zmiňoval, výměna žárovek za slabší je postupná a pomalá - v období několik let.
Milan Valis píše:
- rozhodne souhlasim, ze nikdo neprijede na zavolani, ale problem garazi byl v radu tydnu a to uz neni v poradku a proto s vyuctovanim el. budu souhlasit pouze tehdy, zda se ukaze zda spotreba za el. je obdobna jako v predchozim obdo bi, ci ne. Podle Vaseho vyjadreni jinde v diskuzi, kde take vedeme hovor

by mela byt spotreba viditelne kleajici, pokud instaluji zarovky s temer polovicni spotrebou...
Další věc pak je, že se jednou za čas porouchá řídící elektronika světel. A to jak na chodbách, tak v garážích. Bohužel se to vždy chová tak nevhodně, že místo toho, aby světla nesvítila, svítí trvale. Než se na to přijde a někdo na to upozorní, většinou je to již několik dní trvalé rozsvícené. Oni to totiž lidi z domu také nenahlásí hned - pěkně čekají, až to za ně někdo udělá. Další den trvá, než se na to přijede podívat opravář - a pokud potřebuje povolení od PRE zasáhnout do elektroinstalace, celé se to zpozdí klidně i o další týden - takže se pak oprava protáhne klidně na 14 a více dní. Nebo se závada hledá i den nebo dva, většinou kvůli tomu, že Skanska nezapojila elektroinstalaci přesně dle projektové dokumentace. To ale nikdo z nás neovlivníme - a zhasnout na chodbách nebo v garážích trvale také kvůli bezpečnosti nelze. A všichni tak platíme elektriku a hodiny práce oprávářů, hladající závady. Uvedu třeba jeden příklad - špatné čidlo v garážích, které zůstane trvale sepnuté - to je závada, která je na hodiny hledání. Prvně zkusíte odpojit stykač, pak jej musíte zase připojit a dál musíte postupně odpojit v nejhorším případě všechna čidla, než narazíte na to vadné. Jinak to nejde, je to takto zapojené od Skansky. Změna by stála spousta peněz - v podstatě předělání el. rozvodu v garážích. A teď, co s tím - lidé volají po úsporách za opravy, ale ono to ne vždy prostě lze.
K tomu klesajícímu trendu - je potřeba si uvědomit, že celková spotřeba el. energie je složena z několika složek (garáže, výtahy a ostatní režie - osvětlení chodeb a vzduchotechnika). Jen vzduchotechnika se podílí téměř polovinou celkové spotřeby a je stále konstatní. Spotřebu u výtahů už nelze nijak výrazně ovlivnit, leda by se méně používal. A garáže - můžeme ještě zkusit snížit množství svítících zářivek, ale je to na úkor množství osvětlení. Délka svícení je dnes na čidlech nastavena na cca 3 minuty. To by mělo stačit na pohodlné zaparkování a vystoupení, či na odjezd. Pokud to stáhneme na kratší čas, lidé si pak stěžují, že se jim garáže rychle zhasínají a navíc by častým spínámním měly více trpět samotné zářivky (a s tím souvisejí další náklady). Co tím chci říct je, že pokud snížíme spotřebu žárovek a zářivek na polovinu, ve výsledku se to ale projeví pouze cca 25% snížením celkové spotřeby, právě kvůli tomu, že vzduchotechnika "požírá" polovinu spotřeby a výtahy cca 10%. Tady si myslím, že by byla možnost ušetřit, buď převodem vzduchoechniky do provozu na "noční proud" (ale nevím jestli to PRE umožní), nebo instalací pasivních odvětrávacích ventilátorů na střechu (ale to vypadá na značnou investici). Rozhodně se výbor SVJ již několik let snaží najít způsob, jak spotřebu snížit, ale asi moc možností už není. Snad jen ta vzduchotechnika.
Omluvte mě, že píšu dlouhé "slohy", ale snažím se všem vysvětlit problematiku - jedna věc je, co vidíte na vyúčtování, druhá pak, je, co je za tím vše za souvislosti.
Děkuji tímto všem, kteří mají trpělivost a vše to poctivě čtou. Ale snad to je takto pochopitelnější.